Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem ojca opata Eugeniusza Augustyna w klasztornym kościele rozpoczęła się III gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu „Pozytywnie Zakręcony”.

Gala odbyła się w sobotę, podczas której wyróżniono ośmiu laureatów (osób i instytucji), wśród których tytuł „Pozytywnie Zakręconego” otrzymało także Opactwo Cysterskie w Wąchocku, które obchodzi w tym roku osiemset trzydziestą piątą rocznicę fundacji oraz pięćdziesiątą restytuowania Opactwa na nowo - za wielki wkład w dziedzictwo i historię tego miejsca.
 
Przyznawanie nagród tegorocznym laureatom konkursu przeplatane było występami Chóru Dziecięcego „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”, zespołu Marka Samsonowskiego „Kapela Sołtysa”, aktorów Teatru Scena Autorska STUDIO z Kielc, pod kierunkiem Marka Tercza, Bronisława Opałko, jako Genowefy Pigwy oraz Mateusza Laskowskiego, którzy ubogacili spotkanie śpiewem kolęd i pastorałek.
   
Koncert zakończył się w klasztornym, wczesnogoryckim refektarzu na wspólnym poczęstunku w radosnej atmosferze.

Wśród wyróżnionych tytułem „Pozytywnie Zakręcony” znaleźli się również:

Adam Uliczny z Lublina, człowiek wielu pasji, społecznik wspierający fundacje, a szczególnie leczenie i rehabilitację dzieci, maratończyk, który odbył w tym roku dwie samotne, piesze pielgrzymki do Watykanu na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII (1950 km) oraz z Lublina przez Wąchock do Fatimy (3850 km). Każdy swój krok wycenił na jeden grosz, a zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczył na cele społeczne.

Marek Samsonowski- Honorowy Sołtys Wąchocka, prowadzący w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku kilka zespołów.

Bronisław Opałko- znany, jako Genowefa Pigwa, baczny obserwator życia, świętokrzyski artysta kabaretowy.
 
Chór Dziecięcy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”, złożony z dzieci, z kilkunastu wsi powiatu Ryki, który pod kierunkiem wspomnianego porucznika Tadeusza Kucharskiego prowadzi dające radość działania artystyczne i kulturalne, krzewi patriotyzm. W swojej dwuletniej historii śpiewał razem z chórem Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zaproszony przez córkę generała Władysława Andersa, śpiewał we Włoszech, w 70 rocznicę bitwy na Monte Cassino

Podkomisarz Michał Godyń, zastępca Komisariatu Policji w Krzeszowicach pod Krakowem, policjant i strażak ochotnik, który bardzo profesjonalnie ratował zmarzniętego po nocnej wędrówce 2-letniego Adasia. Prócz statuetki i honorowego dyplomu Pozytywnie Zakręconego dostał też kwiaty od dzieci z powiatu Ryki, z krótkim komentarzem: „Dziękujemy za Adasia!”.
Była to trzecia jego nagroda, po odznaczeniu odznaką Zasłużonego Policjanta przez Teresę Piotrowską- ministra spraw wewnętrznych i nagrodą profesora Janusza Skalskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Lasio Companija z Dęblina- muzyk, raper, prowadzi niezwykle aktywną działalność społeczną, kulturalną, charytatywną, pomaga potrzebującym, zaraża dobrocią i radością.

Miasto i Gmina Wąchock otrzymała tytuł w stopniu wyższym niż w I edycji konkursu za inwestycje związane z humorem wąchockim i poprawę wizerunku polskiej stolicy humoru.
Zdjęcia: Tomasz Szczykutowicz / br. Filip OCist 
 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl