Uroczystości poświęcone żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt” w sobotę odbyły się na polanie partyzanckiej na Wykusie, a w niedzielę w Wąchocku.

Po raz pierwszy nie było na nich Zdzisława Rachtana „Halnego”. Zdzisław Rachtan „Halny”, Honorowy Obywatel Wąchocka i Starachowic, żołnierz Armii Krajowej, porucznik w Zgrupowaniu Partyzanckim „Ponurego-Nurta”, Jana Piwnika i Eugeniusza Kaszyńskiego zmarł w styczniu Warszawie. W niedzielę po uroczystej Mszy św. w wąchockim Panteonie Polskiego Państwa Podziemnego, przy klasztorze cystersów, odsłonięto tablicę poświęconą temu partyzantowi.

 
W sobotę na polanie partyzanckiej na Wykusie była główna Msza św. sobotnich uroczystości, ślubowanie studentów Wydziału Administrowania Systemami Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, odznaczenia dla policjantów.
Na Wykus przybyli przedstawiciele władz Polski, z Beatą Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej, wojewódzkiej Policji, przedstawiciele władz kilku powiatów i trzech miast i gmin naszego regionu; Bodzentyna, Suchedniowa i Wąchocka. Byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, jak również mama śp. wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, Pani Jadwiga Gosiewska. Byli kombatanci i ich rodziny z całej Polski, harcerze, uczniowie szkół z miasta i gminy Wąchock. Widzieliśmy przedstawicieli najbliższej rodziny pułkownika Ponurego.
W niedzielę dalszy ciąg uroczystości był w samym w Wąchocku. Główna Msza św. koncelebrowana  odprawiona została pod przewodnictwem księdza kanonika Marka Janasa, dziekana dekanatu Starachowice-Północ. Ksiądz dziekan wygłosił obszerne, patriotyczno-religijne kazanie, które znalazło uznanie obecnych na Mszy św.
Po Eucharystii odsłonięto wspomnianą tablicę poświęconą Zdzisławowi Rachtanowi „Halnemu”. Następnie wszyscy przemaszerowali przed pomnik Ponurego na wąchockim Rynku. Korowód prowadziła orkiestra dęta z Suchedniowa pod kierunkiem Stefana Malinowskiego.


Tekst za: (www.echodnia.eu)
Zdjęcia: Tomasz Szczykutowicz
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl