Arcybiskupem najstarszej w Polsce metropolii w Gnieźnie został jeden z najmłodszych biskupów w polskim Episkopacie – ks. bp Wojciech Polak. Decyzję o nominacji ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Ingres ks. abp. Wojciecha Polaka odbędzie się 7 czerwca w Gnieźnie, a 29 czerwca odbierze on w Rzymie z rąk Papieża Franciszka paliusz metropolity.

Nowo mianowany arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski zastąpił ks. abp. Józefa Kowalczyka, który po ukończeniu 75 lat i zgodnie z prawem kanonicznym przechodzi na emeryturę.
Ks. abp Wojciech Polak jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, a także m.in. członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz przewodniczącym Zespołu KEP ds. Kontaktów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.
Jako kustosz relikwii św. Wojciecha, noszący tytuł prymasa Polski, zachowuje on honorowe pierwszeństwo pośród biskupów.
Nowy prymas Polski i arcybiskup gnieźnieński zapowiedział, że jego misją w archidiecezji będą: troska o nowe powołania, o duszpasterstwo młodzieży i rodzin oraz przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski. Mówiąc o nominacji na prymasa Polski ks. abp Wojciech Polak powiedział, że jest to dla niego duże wyzwanie.

za: www.radiomaryja.pl
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl