Podobnie jak w całej naszej ojczyźnie, tak i w Wąchocku, 26 stycznia 2014 r. odbyły się obchody związane ze 151 rocznicą powstania styczniowego, mające upamiętnić wielki zryw narodowy.
 
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się przy dworku na ul. Langiewicza, następnie wszyscy przemaszerowali pod pomnik dyktatora styczniowego gen. Mariana Langiewicza, gdzie złożono kwiaty. 
 
Mszy św. za Ojczyznę, z udziałem pocztów sztandarowych, parlamentarzystów, przedstawicieli władz Gminy i Miasta Wąchock, samorządowców oraz licznie przybyłych parafian, przewodniczył i homilię wygłosił kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło Wąchock, o. Kazimierz Głaz – redemptorysta. Kaznodzieja mówił o wielkim znaczeniu powstańczego zrywu, który miał nie tylko przywrócić utraconą wolność, ale także bronić wiary i tożsamości narodowej. Następnie w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku
 
Pamięć o Powstaniu Styczniowym w Wąchocku jest żywa z wielu powodów. To w tym mieście przez jedenaście zimowych dni pamiętnego roku 1863 znajdowała się główna kwatera generała Mariana Langiewicza i to tutaj szkolono wojska powstańcze. Mieszkańcy Wąchocka w różnoraki sposób wspierali powstańców, dostarczali im żywności, opatrywali rannych, służyli jako łącznicy bądź sami wstępowali w powstańcze szeregi, często płacąc za to najwyższą cenę. 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl