W przeddzień I rocznicy śmierci śp. Jadwigi Kaczyńskiej - 16 stycznia w Starachowicach odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem Honorowej Obywatelki tego miasta.

 

Mszą Świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych rozpoczęły się obchody mające uczcić pamięć Jadwigi Kaczyńskiej, która w Starachowicach urodziła się, wzrastała i spędziła lata młodości.

Przybyłych na uroczystość gości powitał ks. dziekan Marek Janas, który również krótko przybliżył sylwetkę Jadwigi Kaczyńskiej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji radomskiej J.E. ks. bp Henryk Tomasik. Po Mszy Świętej wszyscy zebrani udali się przed kościół, gdzie poświęcono i odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Honorowej Obywatelce Starachowic.

W uroczystościach wziął udział m. in. syn śp. Jadwigi Kaczyńskiej, były premier Rządu Rzeczpospolitej Jarosław Kaczyński, jak również licznie przybyli parlamentarzyści, a także kapłani i wierni miasta i dekanatu Starachowice.

Odpowiadając na zaproszenie Księdza Dziekana, na uroczystości przybyli również przedstawiciele naszej wspólnoty cysterskiej : proboszcz wąchocki o. Rajmund Guzik, br. Marian Armuła oraz br. Fabian Skowron. Nasi współbracia mogli spotkać się i krótko porozmawiać z Panem Premierem Jarosławem Kaczyńskim, który zapewnił, iż odwiedzi Wąchock i nasze opactwo.

 

Jadwiga Kaczyńska - matka śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP i Jarosława Kaczyńskiego, Premiera RP, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Maturę zdawała w 1946 roku w Państwowym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym, dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Podczas okupacji działała w drużynie harcerskiej. Jako żona i matka kultywowała w rodzinie tradycje patriotyczne i niepodległościowe. W takim duchu wychowała swoich synów. Zmarła 17 stycznia 2013 r. w Warszawie. Miała 87 lat. Tytuł honorowej obywatelki Starachowic oraz tablica pamiątkowa są wyrazem hołdu złożonego  Matce – Polce.

 

 
zdjęcia:
TUTAJ

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl