Ojciec Święty Franciszek w niedziele po modlitwie Anioł Pański podał nazwiska 19 nowych kardynałów, których mianuje 22 lutego. Wśród kardynałów-nominatów znalazł się również cysters, abp Orani João Tempesta, metropolita Rio de Janeiro.
Abp Orani João Tempesta jest arcybiskupem Rio de Janeiro (Brazylia). Urodził się 23 czerwca 1950 w São José do Rio Pardo, w stanie São Paulo. W 1967 roku wstąpił do cysterskiego klasztoru św. Bernarda w swoim rodzinnym mieście, a 2 lutego 1969 r. złożył śluby zakonne. Święcenia kapłańskie przyjął 7 grudnia 1974 z rąk biskupa Tomása Vaquero. Po przyjęciu święceń kapłańskich był między innymi w latach 1974­1984 subprzeorem klasztoru św. Bernarda w São José do Rio Pardo, a następnie przeorem. W 1996 roku, kiedy klasztor ten stał się opactwem, został jego pierwszym opatem.
26 lutego 1997 został mianowany biskupem diecezji Rio Preto w stanie São Paulo. Sakry biskupiej udzielił mu biskup José de Aquino Pereira.
13 października 2004 mianowany arcybiskupem metropolitą Belém w stanie Pará. W 2007 roku był delegatem na V Konferencję CELAM obradującą w Aparecidzie w Brazylii. 27 lutego 2009 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Rio de Janeiro. Zastąpił na tym stanowisku przechodzącego na emeryturę kard. Eusébio Oscara Scheida. W lipcu 2013 roku był gospodarzem Światowego Dnia Młodzieży.

notka biograficzna za www.deon.pl

zobacz także list Ojca św. Franciszka do kardynałów nominatów: www.ekai.pl
 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl