W najbliższy piątek w Starachowicach odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święta państwowego ustanowionego przez Sejm RP, dla uczczenia żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Obchodzone jest ono od 2011 r. Ustanawiając je posłowie oddali hołd organizacjom i grupom niepodległościowym, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjecie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Żołnierze tzw. II konspiracji, to jedno z najbardziej tragicznych pokoleń w naszych dziejach. Wielu z nich za swój patriotyzm i poświęcenie zapłaciło za to najwyższą cenę. Przez całe lata pamięć o nich była przemilczana lub zakłamywana. Ich grobów szukamy do dziś. Stąd miano „Żołnierzy Wyklętych”, którym często są określani. Nieliczni z Niezłomnych doczekali uznania i ogólnopolskich obchodów ich święta. Odbywają się one również w Starachowicach. Ich organizatorami są: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Starachowicach, Urząd Miejski w Starachowicach, Jednostka Strzelecka 2044 Starachowice oraz Młodzieżowa Rada Miasta Starachowice.

Program uroczystości, które odbędą się w kościele pw. Wszystkich Świętych oraz Sali „Olimpia’ Urzędu Miejskiego zamieszczamy poniżej.

17.45 - Zbiórka Pocztów Sztandarowych - plac przed kościołem pw. Wszystkich Świętych przy ul Radomskiej.
18.00 - Uroczysta Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.
18.50 - Apel Poległych przy Panteonie Pamięci Narodowej.
19.00 - Złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy Tablicy Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
19.20 - Projekcja filmu „INKA 1946 - Ja jedna zginę”
- Sala „Olimpia” Urzędu Miejskiego ul. Radomska 45.
20.40 - Prelekcja dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego z kieleckiej delegatury IPN -„Zbrojne Podziemie Niepodległościowe i Antykomunistyczne w regionie Świętokrzyskim w latach 1945-1950

Informację i zdjęcie nadesłał Robert Pióro
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl