„Przyjdź królestwo Twoje” – tak modlimy się każdego dnia, ufając, że wraz z jego nadejściem nasza codzienność nabierze nowych barw. Kościół w sposób szczególny wypatruje przyjścia królestwa w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, kiedy oddaje cześć Chrystusowi Królowi Wszechświata. W niedzielne południe, na świadectwo naszej nadziei i wiary, została poświęcona odnowiona figura Jezusa Chrystusa „Ecce Homo”.

Piaskowcowa figura Chrystusa „Ecce Homo” (Oto Człowiek) została wzniesiona na początku XIX wieku w miejscu rozebranego po zakonnej kasacie kościoła parafialnego pw. św. Elżbiety Węgierskiej. Przed rokiem 1962, a więc przed wzniesieniem w tamtym miejscu gmachu Szkoły Podstawowej, figura została przeniesiona na plac kościelny, gdzie stoi do dziś.

Odnowienie figury zostało sfinansowane przez pana Bronisława Jabłczyńskiego z Warszawy, zaś renowacyjne prace wykonał pan Sławomir Łęcki z Kielc. Uroczyste poświęcenie odbyło się po Mszy św. godz. 11.45, dokonał go Opat wąchocki – o. Eugeniusz Augustyn. W akcie, oprócz parafian, wzięli udział dobrodzieje naszego Opactwa, którzy przybyli na doroczny zjazd zwany popularnie „niedzielą bigosową”. 

tekst: fr. Bruno OCist
foto: fr. Filip OCist i fr. Bruno OCist
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl