Zmarł bp Stefan Siczek, biskup pomocniczy diecezji radomskiej. Miał 75 lat. W maju ubiegłego roku obchodził 50-lecie kapłaństwa, a w marcu tego roku 20-lecie sakry biskupiej. Bp Siczek był doktorem prawa kanonicznego i biskupem tytularnym Dagno oraz Wikariuszem Generalnym Diecezji Radomskiej.

Bp Stefan Siczek urodził się w 20 września 1937 roku w Siczkach, w gminie Jedlnia-Letnisko. W latach 1955-61 studiował w seminarium duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął w 27 maja 1961 roku z rąk bp. Jana Kantego Lorka w Sandomierzu. Następnie w latach 1963-67 kontynuował naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1973 roku ukończył Prymasowskie Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Wielokrotna odmowa paszportu uniemożliwiła studia w Rzymie.

Nominację na biskupa pomocniczego radomskiego otrzymał w 25 marca 1992 roku. Sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia tego samego roku z rąk kard. Józefa Glempa. Dewizą życiową bp. Stefana Siczka były słowa: "Żyć Ewangelią". Pełnił funkcję Wikariusza Generalnego Diecezji Radomskiej.

Po śmierci bp. Jana Chrapka Kolegium Konsultorów wybrało 20 października 2001 roku bp. Stefana Siczka na administratora diecezji radomskiej. Posługę tę pełnił do momentu przekazania władzy w diecezji nowemu biskupowi radomskiemu - bp. Zygmuntowi Zimowskiemu w dniu 25 maja 2002 r. Drugi raz funkcję administratora diecezji pełnił po powołaniu do pracy w Watykanie abp. Zygmunta Zimowskiego od 18 kwietnia do 15 listopada 2009 r., kiedy to papież mianował biskupa Henryka Tomasika biskupem radomskim. Biskup Stefan Siczek w grudniu 2011 roku został honorowym obywatelem Jedlni-Letnisko.

Jak podała w swoim komunikacie Kuria Diecezji Radomskiej uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek i sobotę (3-4.08). Msza św. pogrzebowa będzie celebrowana w radomskiej Katedrze w sobotę o godz. 11.00. Po niej nastąpi złożenie ciała ks. bp Stefana Siczka do grobowca na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.

Otoczmy zmarłego biskupa naszą modlitwą.


za: www.diecezja.radom.pl
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl