Cysterscy mnisi z Wąchocka wystawiali swoje produkty na III Międzynarodowych Targach Wyrobów Klasztornych, które odbywały się w dnia 27-29 lipca w Bierzwniku (woj. zachodniopomorskie). Coroczna impreza kulturalna na terenie pocysterskiego opactwa przyciąga licznych mieszkańców i wielu gości.
 


można było pokusić się o ciasteczka wypiekane przez wąchockich nowicjuszy
(fot. Jarosław Miłkowski)

Klasztorna wzgórze w Bierzwniku jest miejscem, w którym mieszkańcy regionu i goście mogą zaznajomić się i zakupić produkty wytwarzane w różnych ośrodkach zakonnych. W tym roku oprócz cystersów z Wąchocka i Winnik byli obecni m.in. kapucyni z Krakowa, siostry zakonne w Mińska a także przedstawiciele Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.
 


reklama dźwignią handlu :)

Trzydniowa impreza plenerowa odbywa się na terenie, który od lat jest miejscem prac archeologicznych uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studenci pod bacznym okiem profesorów badają założenia cysterskie w Bierzwniku. Od kilkunastu lat trwają też starania o odbudowę kościoła klasztornego. W ramach targów odbywały się koncerty, pokazy rycerskie i rękodzielnicze.
 


pokazy rycerskie cieszyły się dużą popularnościądla dzieci przygotowano wiele atrakcji

Bierzwnickie targi były pierwszymi, na których nasze opactwo zaprezentowało szeroką gamę produktów wykonywanych w ramach spółki „Ordo et Pax”, która ma na celu zbiórkę funduszy na renowację opactwa poprzez sprzedaż ceramicznych wyrobów z motywami dekoracyjnymi obecnymi w cysterskich klasztorach na terenie całej Polski. Produkty są dostępne w sklepiku na furcie, w opactwach: mogilskim i tynieckim, a niebawem także poprzez sklep internetowy.
 


brat Feliks skorzystał z jednej z nichzaś brat Bruno zmierzył się z grą na dudach

Nasze opactwo reprezentowali br. Bruno Paterewicz oraz ks. Jacek Polek, który wyjątkowo na czas targów nosił cysterski habit. Podczas podróży naszym wysłannikom udało się odwiedzić klasztorne obiekty leżące na szlaku cysterskim, zawitali do Recza (dawne opactwo mniszek), Winnik (filia opactwa wąchockiego), byli także w Owińskach (dawny klasztor cysterek) oraz we wspaniałym Lądzie nad Wartą (dawne opactwo cystersów, obecnie WSD Salezjanów).
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl