Już w sobotę w naszym opactwie odbędzie się otwarte seminarium naukowe dotyczące architektury cysterskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Wąchocka. Spotkanie odbędzie się w ramach trwających od kilku dni warsztatów Conservator Cisterciense organizowanych przez ICMOS Polska. 

Od kilku dni na terenie opactwa cysterskiego w Wąchocku trwają prestiżowe warsztaty naukowe Conservator Cisterciense organizowane przez Komisję Historii Architektury Sakralnej Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków  -   ICOMOS Polska.

Prowadzą je naukowcy z wydziałów architektury Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, a także z architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uczestniczący w nich studenci z wymienionych ośrodków akademickich mają wyjątkową okazję do praktycznej weryfikacji zdobytej wiedzy. Celem warsztatów jest współpraca polskich środowisk akademickich z właścicielami lub użytkownikami  opactw cysterskich.

Sobotnie otwarte seminarium odbędzie się w sali kominkowej na parterze Domu Opata.
Początek spotkania o godzinie 9.30.

Tematyka będzie mocno „wąchocka”, wśród zagadnień znajdują się
m.in.
rozbudowa budynku bramnego,
inwentaryzacja terenu i szaty roślinnej wirydarza i ogrodu zachodniego,
koncepcja przebudowy kruchty zachodniej, koncepcja aranżacji krużganków.
Szczegółowy program znajduje się na afiszach.
Serdecznie zapraszamy!

foto: Michał Piętak (dwiesfery.pl)
 
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl