Tegoroczna zima nie należy do surowych. Śniegu w sam raz, szczególnie zimno nie jest, panują zatem idealne warunki do dłuższych spacerów. Na taką dalszą przechadzkę wybrali się najmłodsi współbracia w naszej cysterskiej wspólnocie: fr. Stefan, który jest w nowicjacie i brat Arkadiusz, który jest kandydatem do zakonu i przygląda się naszemu sposobowi życia.  Nie zabrakło oczywiście czujnego oka przełożonego. Cel nie byle jaki – Wykus. Miejsce znane każdemu wąchocczaninowi i wielu pasjonatom historii. Każdemu polecamy!
 Polana Wykus leży na skraju Pasma Sierdowickiego Gór Świętokrzyskich. Z położonego w centrum miasta Placu majora Ponurego na Wykus jest ok. 9 km. Po drodze trzeba minąć tzw. Dworek Langiewicza, gdzie kwaterował podczas Powstania Styczniowego bohaterski Generał. We wsi Rataje można zobaczyć ufundowaną przez cystersów ok. 1747 roku kaplicę pod wezwaniem św. Zofii. Na granicy lasu rozpoczyna się szlak niebieski, który prowadzi do tzw. Polany Langiewicza, idąc dalej natrafia się na mogiłę – pomnik 20 poległych partyzantów z 28.10.1943 r. Zwieńczeniem wyprawy jest leśne uroczysko – Wykus, na którym znajdowało się obozowisko Jana Piwnika „Ponurego”. W czasach II wojny światowej dawało ono schronienie wielu partyzantom. Na polanie w 1957 roku zbudowano kapliczkę Matki Bożej Bolesnej, która została zaprojektowana przez prof. Mieczysława Twarowskiego, kapliczkę tegoż samego roku poświęcono. Obraz Matki Bożej został namalowany przez żołnierza AK – Halinę Wierzejską (oryginał jest przechowywany w klasztorze). Dokoła kapliczki znajduje się symboliczny cmentarz partyzancki Armii Krajowej. Na kamiennych tabliczkach wykuto pseudonimy 123 żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”, poległych w latach 1943-44. Na murze wokół umieszono ok.200 metalowych tabliczek zmarłych żołnierzy. Nieopodal znajduje się też grób Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”.
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl