Kocham dla samej miłości, kocham, by kochać!

Historię Kościoła piszą przede wszystkim jego święci. Tym, który rozbłysnął ponad naszymi głowami niezwykłym blaskiem jest św. Bernard z Clairvaux – opat z Jasnej Doliny, wielki cysters i Doktor Kościoła. Dziś obchodzimy jego uroczystość liturgiczną. Bernard zasnął w Panu 20 sierpnia 1153 roku, mając 63 lata.
 

Jego myśl jest aktualna także dzisiaj – pisząc o Miłości, która nie może nie być kochana – zdaje się odpowiadać na najgłębsze potrzeby współczesnych serc. Gdy człowiek dostrzeże w końcu Bożą rzeczywistość w swoim życiu, to nie może pozostać bierny. Duchowa spuścizna Bernarda, która przejawia się w świętości życia, działalności apostolskiej i bogatym piśmiennictwie świadczy najlepiej o owocach, jakie daje twórcza odpowiedź na miłość Boga do każdego nas.

Św. Bernard przez swoją różnorodną działalność wywarł ogromny wpływ na życie kościelne i społeczne. Było gorliwym obrońcą jedności Kościoła, zasłynął jak wielki kaznodzieja. Ze względu na wspaniały dar wymowy nazywano go Doktorem Miodopłynnym. Znany jest również jako jeden z największych piewców Matki Bożej.

Opat z Jasnej Doliny uczył, że przyczyną miłości Pana Boga, jest sam Bóg; miarą zaś tej miłości jest miłość bez miary.  „Kocham dla samej miłości, kocham, by kochać” – niech te słowa św. Bernarda będą udziałem nas – mnichów; a także Was – drogich Czytelników naszej strony, naszych Parafian i Gości.

Więcej o św. Bernardzie znajdziesz klikając w poniższe linki:
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl