Dnia 22 września 2017 r. w romańskich murach wąchockiego opactwa miał miejsce, już po raz piąty, festyn ,,Mnisi i hutnicy”. Jest to wspólna inicjatywa naszego opactwa i Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, mająca przybliżyć dziedzictwo białych mnichów w leśnej dolinie rzeki Kamienna.
Duchowi synowie św. Bernarda pomni byli na zalecenie św. Piotra: Aby we wszystkim był uwielbiony Bóg (1 P 4, 11), które stało się pierwotną dewizą zakonu. Z tego powodu nie tylko modlitwę w chórze, ale wszelką pracę fizyczną i umysłową, mnisi wykonywali zgodnie z zaleceniem Apostoła: Zachęcam was jedynie, bracia, abyście coraz bardziej się doskonalili i starali zachować spokój, spełniać własne obowiązki i pracować własnymi rękami, jak to wam nakazaliśmy (1 Tes 4, 11). W średniowieczu Cystersi wprowadzali innowacyjne metody gospodarcze. W uprawie ziemi propagowali trójpolówkę i metalowe radło. Ze względu na częste posty zakładali stawy rybne; chowali również owce, pozyskując z ich runa materiał na habity. Nie obcy był im również ''przemysł ciężki'', gdyż zakładali kopalnie i huty - do wąchockich Cystersów należała kopalnia soli w Bochni oraz huty w Starachowicach i Skarżysku Kamiennym. Elementy tego dziedzictwa turyści mogli oglądać w murach klasztoru.
Od 9 rano zwiedzający mogli niemalże przenieść się się w czasie, spacerując po klasztornych krużgankach. Na nich bowiem można było ujrzeć żywą lekcję historii – przedstawicieli wymarłych zawodów. Można było przyjrzeć się pracy puncerza, wykonującego filigranowe dekoracje w metalu. Obok tkaczka prezentowała działanie kołowrotka i miniaturki krosna poziomego – te realnych rozmiarów zatarasowałyby skutecznie krużganek. Na wirydarzu trwał wypiek podpłomyków, we fraterni mnich uczył sztuki kaligrafii, a z kolei na dziedzińcu opackim można było oglądać kunsztowną pracę snycerza. W kapitularzu miał miejsce obrzęd obłóczyn – uroczystego przyjęcia do nowicjatu. Ceremonia ta jest tradycyjnie niedostępna dla osób postronnych i odbywa się bez rodziny kandydata do zakonu. Inscenizacja była okazją zobaczenia na żywo, jak przyszłemu zakonnikowi jest odczytywana Reguła św. Benedykta, otrzymuje habit i nowe imię monastyczne.
Również w kapitularzu, o godz. 14 miało miejsce podpisanie dokumentu, przyjmującego Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach w struktury Stowarzyszenia Gmin Cysterskich jako członka wspierającego. W tym wydarzeniu uczestniczyli nasz o. Opat Eugeniusz Augustyn, p. Sebastian Staniszewski – viceburmistrz Wąchocka, p. Marek Pawłowski – vicestarosta powiatu starachowickiego i p. Paweł Kołodziejski – dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
 

 

Tekst - fr. W.M.

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl