W uroczystość narodzin NMP - 8 września 2017 r., podczas porannej Mszy Św. konwentualnej, brat Fabian przyjął posługę akolity.

Błogosławieństwa, uprawniającego do spełniania tejże posługi, udzielił o. opat Eugeniusz, który naszemu bratu klerykowi wręczył patenę z hostiami oraz kielich z winem. Wypowiedział przy tym słowa: ,,Przyjmij naczynie z chlebem i kielich z winem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim”. W uroczystość uczestniczyli, oprócz członków wąchockiej wspólnoty cysterskiej, również współbracia kursowi br. Fabiana: br. Beda, br. Bruno, br. Tarsycjusz i br. Sylas – franciszkanie z Panewnik. Posługa akolity jest kolejnym krokiem na drodze do kapłaństwa, niegdyś stanowiąc ostanie z tzw. święceń niższych.

Akolita jest z urzędu nadzwyczajnym szafarzem Komunii Św., mając możliwość Jej udzielania zarówno podczas Eucharystii, jaki i poza nią – zanosząc Ją do chorych, a w wypadku konieczności, podając Komunię jako wiatyk. Może również wystawiać Najświętszy Sakrament do adoracji. Charakterystycznym przywilejem akolity jest puryfikowanie naczyń liturgicznych w przypadku braku diakona. Puryfikacji nie można powierzać żadnemu innemu świeckiemu, nawet nadzwyczajnemu szafarzowi Komunii św.
Nowego akolitę, br. Fabiana, polecamy dobremu Bogu i opiece Najświętszej Maryi Panny – Królowej naszego Zakonu.

 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl