W 12 rocznicę odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II, dnia 2 kwietnia 2017 r., w kościele klasztornym w Wąchocku miała miejsce uroczysta Msza św. Dziękowaliśmy w czasie jej celebracji za opiekę Bożą nad naszym opactwem. Solenną Eucharystię, której przewodniczył ojciec opat Eugeniusz, uświetnił swoim występem kielecki chór ,,Antidotum”.

Aby uwypuklić motywy dziękczynienia, główny celebrans powiedział do zgromadzonych: ,,Chcemy trwać w postawie wdzięczności wobec Boga, wobec ludzi i historii. Dzisiaj dziękujemy w sposób uroczysty za 838 lat historii naszego opactwa cysterskiego jaka została nam podarowana od czasu jego fundacji w 1179 r. Impulsem do tego dziękczynienia jest wpisanie naszego opactwa na listę Pomników Historii. Pięknym jest człowiek, który w Bogu pokłada nadzieję i wówczas wspaniałe są jego dzieła. Dziękujemy Bogu za biskupa Gedeona, który ufundował ten klasztor. Modlimy się za pierwszych cystersów, który przybyli tu z francuskiego Morimondu. Pamiętamy o artystach, którzy tutaj pracowali, jak włoski mistrz Simon. To oni budowali to piękne, prastare opactwo.”

Podczas Mszy kielecki chór, pod batutą p. Ewy Robak, wykonał kompozycje pasyjne. Zgromadzeni na tej uroczystości mogli dzięki takiej oprawie głębiej kontemplować Mękę Zbawiciela. Zostały odtworzone takie dzieła jak Per Crucem Tuam, Sabat Mater, O Crux Ave i wiele innych. Chórzystom wtórowały XVII - wieczne cysterskie organy, przy których kontuarze zasiadł p. Michał Kopeć. Mocne głosy śpiewaków płynnie złączyły się z zimnym powietrzem, wypływającym z ołowiano - cynowych piszczałek, tworząc symfonię dźwięków, wypełniających mury świątyni.
Po Eucharystii artyści zgromadzili się w refektarzu, aby tam spożyć posiłek. Pokrzepieni goście wykonali jeszcze niewielki koncert dla naszej cysterskiej wspólnoty.
 
 
Tekst i zdjęcia: fr. W. M
 
Strona główna   Cystersi   Opactwo   Parafia   Patriotyzm   Galeria   Polecane   Kontakt Projekt i wykonanie www.imoli.pl